Forklift Seçerken Göz Önünde Bulundurulacak Kriterler Nelerdir?

Forklift, ağır yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da depo raf sistemine yüklemek için kullanılan bir çeşit iş makinesidir. İstif makinesi olarak da adlandırılır. Forkliftler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak, kaldırmak ve istif etmek için kullanılır. Genellikle 1 ile 50 ton arasındaki yükleri 5 ile 14 metreye kadar kaldırabilen forkliftler, arka tekerlekleri aracılığıyla dönerek hareket ederler. Hareketleri dizel, benzinli, LPG’li ya da akülü motorlar vasıtasıyla gerçekleşir.

İhtiyaç duyulan forklift, depo raf sisteminin türüne, ürünlerin fiziksel özelliklerine, gelen ve giden ürünlerin trafiğine (frekansına) ve palet tipine, bütçe kısıtına göre belirlenir.

Forkliftlerin bir diğer çeşidi ise transpaletlerdir. Hidrolik ve Elektrikli olarak ikiye çeşittir. Transpaletler kapalı alanlarda küçük ürünlerin kaldırılıp taşınmasında kullanılan, forklift gibi çatalları bulunan, ancak yürüme tahrik sistemleri olmayan, sadece kaldırmaya yarayan, yardımcı iş makineleridir.

Forklift Çeşitleri, Hareket ve Kaldırma Opsiyonları
  • İstif Makinesi: Hareket Genişliği: 2,50 – 2,80 m Maksimum Kaldırma: 5,35 m
  • Elektrikli Forklift: Hareket Genişliği: 3,60 – 4,00 m Maksimum Kaldırma: 6,00 m
  • Reach Truck: Hareket Genişliği: 2,95 – 3,20 m Maksimum Kaldırma: 10,50 m
  • Turret Truck (Dar Koridor Forklifti): Manevra Genişliği: 1,90 – 2,00 m Maksimum Kaldırma: 14 m
  • Otomatik Depolama Sistemleri (AS/RS): Robot Maksimum Kaldırma: > 14 m

Depo raf sistemleri arasındaki koridorlarda güvenli manevralar yapabilmek için komşu iki raf (palet varken) arasındaki mesafenin ne olması gerektiği çok iyi hesaplanmalıdır. Bu hesapta kullanılan ekipmanın manevra kabiliyeti çok önemli olup koridor genişliği minimum bu mesafe kadar olmalıdır. Güvenli çalışma için bu mesafeye her iki yönde 10'ar cm, toplamda 20 cm ilave edilmelidir. Forklift ve Reach Truck üreticileri bu mesafenin ne olması gerektiği konusunda önerilerde bulunmaktadır. Bu sayede güveli ve hızlı bir şekilde adrese yerleştirme ve adresten alma işi gerçekleştirilebilir.